.Index Actualitate Administratie

Julian Răduță cucerește Trofeul Straja, prima sa victorie absolută în Campionatul Național de Viteză în Coastă

Julian Răduță a obținut prima sa victorie de etapă la viteză în coastă, după ce s-a impus categoric în fața campionului matematic al acestui sezon – Emil Ghinea.

Ediția din acest an a Trofeului Straja a adus la start un număr de 42 de sportivi, dintre aceștia remarcându-se atât Julian Răduță (Osella PA21) – învingătorul etapei – cât și Sorin Huțanu – cel ce a dominat categoric clasamentul turismelor până în a doua manșă de concurs, când o greșeală l-a făcut să iasă în afara traseului de concurs.

Totuși, timpii de referință ai manșelor de recunoaștere – în ambele zile – și a antrenamentelor de sâmbătă au fost stabiliți de sportivul ce în acest sezon a bifat primul său titlu absolut la viteză în coastă, anume Emil Ghinea (Norma M20F Evo). Și deși prima manșă de concurs i-a revenit mangaliotului (n.r. Ghinea), care a oprit cronometrul la un 2:57.665, în cea de-a doua [manșă] s-a produs surpriza. Răduță a coborât până la 2:56.571 – stabilind astfel și cel mai rapid timp al etapei – în vreme ce Ghinea s-a clasat în urma sa, dar la o diferență de peste 3 secunde, făcând ca avantajul acestuia de aproape 5 zecimi după prima manșă de concurs să-i devină dezavantaj de 2,6 secunde. Podiumul absolut al etapei hunedorene a fost completat de sinăianul Dominic Marcu (Tesla Model S Plaid) – singurul sportiv prezent la start cu o mașină electrică.

Acesta din urmă s-a impus astfel în cadrul Categoriei 3, în vreme ce același Răduță și-a adjudecat și triumful Categoriei 2. De cealaltă parte însă, în ierarhia Categoriei 1, ghinionul unuia a însemnat norocul celuilalt. După o primă manșă de concurs foarte bună, în care a oprit cronometrul la un 3:15.094 și a stabilit cel mai bun timp [în concurs] al categoriei turismelor, Sorin Huțanu (Audi RS3 LMS TCR) a avut parte de o ușoară incursiune în afara traseului de concurs în cea de-a doua manșă decisivă, oferindu-i pe “tavă” victoria lui Alin Oprițescu (Volkswagen Scirocco), care se apropie de prima poziție a clasamentului la zi.

Lider la turisme rămâne însă tânărul Bogdan Duma (Mitsubishi Lancer Evo), care a încheiat Trofeul Straja pe poziția secundă la Categoria 1. Acesta din urmă se aflăastfel la doar o etapă distanță de nu mai puțin de 3 titluri naționale la viteză în coastă, al categoriei turismelor dar și al Grupei 3 și Clasei 3B, clasamente pe care și le-a adjudecat la Straja și datorită ieșirii în decor a lui Huțanu. Podiumul Categoriei 1 a fost completat de Bogdan Toma (Porsche 718 Clubsport GT4) care mai are de dat însă o luptă cu același Huțanu pentru titlul de campion al clasei 3A, respectiv cel de vicecampion al Grupei 3 și categoriei.

Tânărul Nicolas Benea (Ford Fiesta) s-a impus la limită în multiple clasamente – Grupa 6, Clasa 6B, Juniori și Debutanți – reușind să-și adjudece, matematic, titlul în cea din urmă ierarhie. În toate cele patru clasamente enumerate, timișoreanul a fost urmat pe podium de cunoscutul fotograf profesionist Flavius Croitoriu (Renault Clio Rally5) – care a debutat cu brio în naționalul de viteză în coastă – venind la numai 6 zecimi în urma lui Benea cu o mașină de specificație inferioară, în vreme ce Andrei Dună (Peugeot 208 R2) – aflat la rândul său în prima cursă de viteză în coastă – a urcat pe ultima treaptă a podiumurilor de mai sus.

Cu victorii au încheiat și Antonia Tănasie – la Grupa 4, Darius Vîlsan – la Grupa 5 și Alexandru Andreoiu – la Grupa 7, titlurile urmând să se decidă în ultima etapă care este programată în perioada 7-8 septembrie. Deși matematic nu se poate numi campion, brașoveanul Tudor Luca, care a fost nevoit să depună “armele” pe prima manșă de concurs a etapei hunedorene, are nevoie de numai 1,5 puncte pentru a deveni campion la Juniori, calculele fiind făcute în situația în care Nicolas Benea ar triumfa în ultima etapă.